Europska komisija objavila je treći pregled aktivnosti u području okoliša (EIR), ključni alat za izvješćivanje kojim se pridonosi provedbi propisa u području okoliša i ističe važnost provedbe pravila u tom području. Vrlo je važno smanjiti zaostajanje u provedbi propisa Unije na terenu kako bi se postigli dobri rezultati u području okoliša za građane te održali jednaki uvjeti za poduzeća, a istodobno otvorile prilike za gospodarski razvoj.
U Pregledu aktivnosti u području okoliša donose se zaključci i utvrđuju trendovi na razini EU-a na temelju izvješća 27 zemalja, u kojima se prikazuje trenutačno stanje provedbe prava EU-a u području okoliša. Uključuje obilje informacija o tome koliko dobro vlade EU-a štite kvalitetu zraka koji građani udišu, vode koju piju i prirode koja ih okružuje. Nadalje, u okviru pregleda utvrđuju se prioritetne mjere za poboljšanje u svakoj državi članici.
Trenutačno stanje u glavnim područjima politike zaštite okoliša
- Bioraznolikost u EU-u i dalje se smanjuje. Među staništima u najlošijem su stanju u cijelom EU-u poluprirodni travnjaci te nadignuti, prijelazni i ravni cretovi. Šume su pod velikim pritiskom i većina država članica mora još intenzivnije raditi na dovršenju svoje mreže Natura 2000.
- Voda: postizanje dobrog stanja vodnih tijela napreduje sporo, a neke države članice kasne s donošenjem ključnih instrumenata za rješavanje tog problema, posebno planova upravljanja riječnim slivom. Neke države članice moraju na vrijeme donijeti i plan zaštite od poplava. Osim toga, provedbena pravila za vodu za ljudsku potrošnju u nekoliko su zemalja i dalje zabrinjavajuća. Osim toga, pravila EU-a o pročišćavanju nitrata i komunalnih otpadnih voda sporo se provode zbog neodgovarajućeg planiranja i infrastrukture, unatoč dostupnosti sredstava EU-a.
- Kružno gospodarstvo: iako je većina država članica uspostavila nacionalne strategije i akcijske planove za kružno gospodarstvo, postoje znatne razlike između stopa produktivnosti resursa u državama članicama i stopa kružne upotrebe materijala. Stopama produktivnosti mjeri se koliko učinkovito gospodarstvo upotrebljava resurse u proizvodnji, dok se stopama kružne uporabe materijala mjeri udio oporabljenog materijala koji se vraća u gospodarstvo. Potrebno je poduzeti dodatne mjere kako bi se poboljšao potencijal recikliranja plastike, građevinskih materijala i tekstila. Nastanak otpada još se uvijek teško sprječava u svim državama članicama, a u nekim je zemljama potrebno riješiti problem odlagališta otpada koja nisu u skladu sa standardima.
- Onečišćenje zraka i dalje je velik zdravstveni problem za Europljane. Države članice moraju sustavno i dosljedno ispunjavati zahtjeve za praćenje kvalitete zraka kako bi zrak bio čišći u državama članicama i cijelom EU-u. Postizanje usklađenosti zahtijeva stroge mjere, od kojih su najistaknutije prelazak na održivu mobilnost utemeljenu na obnovljivim izvorima energije te uvođenje poljoprivrednih tehnika s niskom razinom emisija, među ostalim za stočarstvo te gospodarenje stajskim gnojem i gnojivom.
- Klima: propisi o klimi dobro se provode u cijelom EU-u, no sada je važno postići dogovor o paketu mjera za smanjenje emisija za 55 %, kako je utvrđeno u Europskom zakonu o klimi za 2030. Potrebno je napraviti više i u pogledu prilagodbe u svakoj državi članici i na razini EU-a teškoj činjenici da su posljedice klimatskih promjena sve ozbiljnije. Odgovarajuće mjere za sprečavanje i/ili smanjenje štete koju uzrokuju klimatske promjene donose znatne gospodarske, okolišne i društvene koristi.
Izvor: https://croatia.representation.ec.europa.eu/
Fotografije: Google slike