Na godišnjoj razini iz svih gospodarskih aktivnosti u EU-u nastaju ukupno 2,5 milijarde tona otpada, odnosno 5 tona po stanovniku, a svaki građanin u prosjeku proizvede gotovo pola tone komunalnog otpada. Komisija je u svojem akcijskom planu za kružno gospodarstvo utvrdila kako znatno smanjiti stvaranje otpada, a prema pravilima EU-a utvrđen je cilj da se udio komunalnog otpada koji završava na odlagalištima do 2035. ograniči na 10 %.
Komisija neprestano radi na modernizaciji tih pravila kako bi ih prilagodila kružnom gospodarstvu i digitalnom dobu. U okviru te ambicije Komisija će narednih dana predložiti reformu EU-ovih pravila o pošiljkama otpada u inozemstvo kako bi se osiguralo da EU svoje izazove povezane s otpadom ne prebacuje na treće zemlje.
Komisija istodobno državama članicama pruža kontinuiranu potporu za pravilnu provedbu postojećih propisa i pritom se prema potrebi koristi svojim izvršnim ovlastima. To je vrlo važno za očuvanje zdravlja građana EU-a i čistoće okoliša.
S obzirom na to, Komisija danas poduzima pravne radnje protiv Rumunjske, Bugarske, Hrvatske, Grčke i Slovačke zbog njihova nepoštovanja zakonodavstva EU-a o otpadu – Okvirne direktive o otpadu i Direktive o odlagalištima otpada. Tih pet država članica poziva se da osiguraju odgovarajuću obradu otpada prije njegova odlaganja. U slučaju Rumunjske Komisija je odlučila Sudu Europske unije uputiti i dodatni predmet zbog nepoštovanja Direktive o odlagalištima otpada.
Izvor: https://ec.europa.eu/
Fotografije: Google slike