Prema novoobjavljenoj studiji konzultantske kuće Apsolon koja je za cilj imala istražiti digitalnu spremnost 20 najvećih hrvatskih gradova te usporediti njihov napredak u odnosu na prethodne godine, Rijeka je zauzela uvjerljivo prvo mjesto prema cjelokupnom Kompozitnom indeksu digitalne spremnosti. Indeks je sastavljen kao ponderirana kombinacija pet indeksa: dostupnost i kvaliteta e-Usluga, servisne informacije i objedinjeni sustavi plaćanja (City Card), dostupnost gradskih podataka, participacija građana u odlučivanju te komunikacijski kanali između gradske uprave i građana. Već treću godinu zaredom Apsolonova studija je omogućila detaljan uvid u stanje digitalne transformacije jedinica lokalne samouprave te komparativnom analizom ukazala na pozitivne i negativne promjene u odnosu na prošlu godinu.
Analiza je obuhvatila 20 hrvatskih gradova koji su prema ukupnom indeksu zauzeli sljedeća mjesta: Rijeka na prvom mjestu s najboljim rezultatom između svih gradova, a zatim slijede veliki gradovi Zagreb, Split, Osijek, srednji gradovi Pula, Velika Gorica, Karlovac, Zadar, Slavonski Brod i mali gradovi Dubrovnik, Bjelovar, Šibenik, Varaždin, Koprivnica, Sisak, Đakovo, Samobor, Vukovar, Kaštela i Vinkovci. Pula je zauzela prvo mjesto u skupini srednjih gradova, a Dubrovnik u skupini malih gradova koji je ujedno zauzeo treće mjesto među svim gradovima.
Kompozitni indeks je pokazao da gradovi intenzivno rade na poboljšanju i razvoju novih digitalnih rješenja, a 12 od 20 promatranih gradova „pojačalo” svoj rezultat na ljestvici digitalne spremnosti za više od 10 %, a najveći napredak zabilježen je u Rijeci, Dubrovniku i Splitu.
Uslijed krize uzrokovane epidemijom bolesti COVID-19 način života i poslovanja se drastično promijenio u privatnom i poslovnom životu. U takvim okolnostima i gradovi se „ sve više prilagođavaju novom načinu poslovanja omogućavajući obavljanje usluga iz udobnosti vlastitog doma, a počinje se uvoditi i sustavna online komunikacija s građanima“ navodi se u studiji.
Rijeka koja se ističe kao digitalno najspremniji hrvatski grad te njeguje imidž jednog od najpametnijih gradova u Hrvatskoj, bez obzira na dosad postignute zavidne rezultate u digitalnoj spremnosti grada, te i dalje radi na unapređenju i ulaganju u nove digitalne tehnologije i rješenja. Spomenute aktivnosti odnose se na implementaciju novih tehnologija (npr. internet stvari, 3D ispis, umjetna inteligencija, Blockchain tehnologija), unapređenje gradske IKT infrastrukture, razvoj novih i unapređenje postojećih digitalnih usluga za građane i poslovni sektor, podizanje svijesti i digitalno sudjelovanje građana i poduzeća u gradskim aktivnostima, edukacije za građane i mala i srednja poduzeća o digitalnim tehnologijama, digitalizaciju turističkih usluga, uspostavljanje i održavanje infrastrukture za otvorene skupove podataka te učestalo praćenje novih tehnoloških trendova.
Primorsko-goranska županija također ulaže u razvoj pametne regije, a od malih gradova u tom segmentu posebno se ističu gradovi Kastav i Krk.
Ključne preporuke za unapređenje digitalne spremnosti gradova započinju strateškim planiranjem kao osnovnim ključem digitalne transformacije, postepenim uvođenjem digitalnih alata kao posljedica specifičnih potreba lokalne zajednice i proračunskih mogućnosti i jačanjem suradnje, komunikacije i participacije između gradske uprave i građana.
Izvor (fotografije): Apsolon