Skoro trećina plastičnog otpada reciklira se u Europi. Proizvodnja plastike u svijetu eksponencijalno je narasla zadnjih desetljeća, od 1,5 milijuna tona 1950. na 359 milijuna tona 2018., a sukladno s tim narasla je i količina plastičnog otpada. Nakon naglog pada proizvodnje u prvoj polovici 2020. godine zbog koronavirusa, proizvodnja se u drugoj polovici godine ponovno oporavila.
Energetska oporaba je najčešći način obrade plastičnog otpada u Europi, nakon čega slijedi recikliranje. Oko 25 posto plastičnog otpada odlaže se pod zemljom.
Polovica plastike koja se prikuplja za recikliranje obrađuje se u stranim zemljama izvan Europske unije. Razlozi za izvoz uključuju nedostatak kapaciteta, tehnologije ili novca za lokalnu obradu. Ranije se značajna količina plastičnog otpada slala u Kinu, ali nedavna ograničenja na uvoz plastičnog otpada u Kinu vjerojatno će dodatno smanjiti izvoz EU-a. To predstavlja rizik većeg spaljivanja i odlaganja plastičnog otpada u Europi. U međuvremenu, EU pokušava pronaći kružne i klimatski prihvatljive načine gospodarenja svojim plastičnim otpadom.
Niska stopa recikliranja plastike u EU-u znači velike gubitke za gospodarstvo i okoliš. Prema procjenama, 95 posto vrijednosti plastičnog materijala izgubi se zbog kratkoročnog jednokratnog korištenja.
Istraživači procjenjuju da su globalna proizvodnja i spaljivanje plastike u 2019. godini u atmosferu ispumpali više od 850 milijuna tona stakleničkih plinova. Do 2050. te bi se emisije mogle popeti na 2,8 milijardi tona, što se može smanjiti boljim postupcima recikliranja.
U sklopu Zelenog plana, 55 posto otpada od plastične ambalaže treba reciklirati do 2030. To znači da je potreban bolji dizajn proizvoda, ali i postavljanje mjera za poticanje tržišta za recikliranu plastiku.
Mjere mogu uključivati:
- Kontrolu standarda za sekundarnu plastiku
- Poticanje certificiranja kako bi se stvorilo povjerenje između industrije i potrošača
- Uvođenje obveznih pravila za minimum udjela recikliranog materijala u proizvodima
- Poticanje država članica da razmisle o smanjenju PDV-a na reciklirane proizvode
Izvor: https://www.europarl.europa.eu/
Fotografije: Google slike