S više od 80% globalnog BDP-a stvorenog u gradovima, urbanizacija može pridonijeti održivom rastu i produktivnosti ako se njome dobro upravlja te ako je upravo čovjek u centru aktivnosti rasta. Tržište pametnih gradova ubrzano raste prema predviđenih 158 milijardi dolara investicija i vrijednosti u 2022. godini.
Međutim, mnogi kod razrade strategije za pametne gradove u startu podliježu pogreškama – ne stavljaju ljude na prvo mjesto. Tehnologija sama po sebi, ako čovjek ne vidi njezinu svrhu, neće ispuniti onaj prvi preduvjet, a to je povećanje kvalitete života. Onoga što je imperativ njezina korištenja.
Pet pretpostavki koje mogu biti prednosti pametnih gradova:
- Donošenje odluka na temelju podataka
Dobro osmišljene strategije analitike podataka daju gradskim službenicima mogućnost pristupa i analize ogromnih količina informacija.
- Privlačenje stanovnika i talenata
Građani danas očekuju da njihovi gradovi pružaju robusne, user-friendly digitalne usluge. Alati za suradnju, moderne i intuitivne web stranice i mobilne aplikacije postale su standard u mnogim aspektima života, a građani ne očekuju ništa manje od grada koji biraju za život.
- Povećanje učinkovitosti transporta
Očekuje se da će ulaganja u pametni gradski prijevoz rasti više od 25% godišnje tijekom sljedećih nekoliko godina. Povezani transportni sustavi imaju neke od najvećih mogućnosti drastičnog povećanja učinkovitosti u cijelom gradu, no da bi sustavi bili korisni i da bi im se ljudi prilagodili, moraju biti praktični te im omogućiti dodanu vrijednost kao što je npr. praćanje javnog prijevoza u realnom vremenu.
- Poticanje društvene jednakosti
Društvena nejednakost neće se smanjiti penetracijom nekih skupih tehnologija u društvo, koje iako su široko dostupne, zna koristiti samo specifična grupa ljudi. Tehnologija pametnog grada ima sposobnost stvoriti pravednije okruženje za građane. Da bi se osigurala digitalna jednakost, pojedinci moraju imati pristup internetskim uslugama velike brzine i pristupačnim uređajima.
- Smanjenje onečišćenja okoliša
S porastom emisije stakleničkih plinova, otpada u našim oceanima i na našim ulicama, pametni se gradovi bore za smanjenje negativnih učinaka na okoliš. Energetski učinkovite zgrade, senzori kakvoće zraka i obnovljivi izvori energije pružaju gradovima nove alate za smanjenje njihovog ekološkog utjecaja.
Detalji su dostupni na sljedećoj poveznici.
Izvor: https://www.poslovni.hr/
Fotografije: Google slike